Ściany z klinkieru są mocne i zdrowe. Domy i budowle wzniesione z takich cegieł budzą zaufanie. Klinkier gwarantuje solidność. Klinkier zdobi.

Ze względu na swoją trwałość i walory estetyczne cegła klinkierowa znalazła zastosowanie na najbardziej prestiżowych budynkach historycznych – wykonywano z niej fasady początkowo w kolorze czerwonym, żółtym a w miarę doskonalenia technik wypału
pojawiać zaczęły się takie barwy jak brązowa, biała, grafitowa oraz wszelkiego rodzaju wariacje kolorystyczne polegające na cieniowaniu lica cegły.

Estetyka i prestiż

W czasach nam współczesnych zastosowanie cegły klinkierowej również koncentruje się na wykonywaniu fasad prestiżowych budowli, takich jak banki, biurowce etc. Równocześnie obserwuje się wzrost zainteresowania inwestorów indywidualnych wykonywaniem elewacji klinkierowych.

Obecnie na naszym rynku dostępnych jest ok. 30 rodzajów cegieł o różnych kolorach, fakturach lica, klasach wytrzymałości – mogących znaleźć zastosowanie jako materiał elewacyjny. Ta różnorodność może zaspokoić gusta najwybredniejszych inwestorów. Należy dodać, że tradycyjny materiał jakim jest klinkier doskonale współgra architektonicznie z tak nowoczesnymi materiałami jak aluminium czy szkło.

Walory praktyczne

Obok niewątpliwych walorów estetycznych nie można zapomnieć o walorach praktycznych elewacji klinkierowej. Biorąc pod uwagę fakt, że dobrze wykonana elewacja klinkierowa nie wymaga żadnych zabiegów renowacyjnych, jej koszt zrównuje się z kosztem tradycyjnej elewacji tynkowej już po drugiej bądź trzeciej renowacji tej ostatniej. To jako argument dla wszystkich, którzy uważają, że na początku lepiej zaoszczędzić…

Oczywiście, z tych czy innych względów, wielu inwestorów (póki co – zdecydowana większość) nie decyduje się na wykonanie kompletnej elewacji klinkierowej. Mimo to cegła klinkierowa i tak jest obecna w wielu miejscach.

Nie tylko fasady

Trwałość i walory estetyczne sprawiają, że klinkier stanowi podstawowy materiał budowlany z którego wykonuje się ogrodzenia – w połączeniu z metaloplastyką stanowią one wielokrotnie prawdziwe dzieła sztuki. Klinkier jest również nieodzowny przy budowie kominów. Ze względu na trudną dostępność, narażenie na
ekstremalne warunki atmosferyczne cegła klinkierowa jest tutaj materiałem wręcz idealnym. Kominy należy wykonywać z materiału pełnego, ze względu na koszt cegły pełnej należy gorąco polecać do stosowania przy budowie kominów cegły o perforacji szczelinowej (pięcio lub siedmioszczelinowej). Są to cegły, które pomimo posiadanych szczelin nadają się do budowy kominów a są znacznie tańsze od cegieł nie posiadających perforacji.

Kolejnym miejscem, gdzie najlepiej sprawdza się klinkier są parapety okienne oraz schody, przy czym nie muszą to być koniecznie cegły klinkierowe, które wykonywane w formie różnego rodzaju kształtek świetnie do tego celu się nadają. W miejscach tych można stosować także płytki klinkierowe specjalnie do tego celu przystosowane, tj. wyposażone w kapinos, specjalny profil etc.
Moda na rekreacyjne zagospodarowanie przydomowych ogrodów sprawia, że i w tych miejscach cegła klinkierowa znalazła wiele zastosowań, np. na obrzeżach klombów, oczek wodnych, przy grillach. W przypadku tych ostatnich należy pamiętać o oddzieleniu paleniska od cegły klinkierowej warstwą szamotu. Nowym w Polsce zastosowaniem klinkieru są klinkierowe cegły drogowe. Cegły takie używane są do budowy podjazdów, tarasów, ciągów pieszych itp. Temat ten, ze względu na swoją obszerność, wymaga oddzielnego omówienia.

 

źródło: http://www.architekt.pl