Jak oszczędzić na ogrzewaniu?
Aby eksploatacja budynku była jak najtańsza, podczas projektowania i budowy należy wybierać rozwiązania zapewniające jak najmniejsze przenikanie temperatur między wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym, innymi słowy – największą izolacyjność.

Szczelność
Żeby osiągnąć taki cel, należy przede wszystkim zadbać, by ocieplony został cały budynek – innymi słowy: by energia cieplna, którą zaoszczędzimy w jednym miejscu, nie uciekała nam w innej części domu. Takie „ucieczki” będą możliwe, jeśli np. ocieplimy fundamenty i ściany, a zapomnimy o izolacji dachu. To skrajny przykład, jednak unikać należy także mniej oczywistych „wpadek”, jak tzw. mostki termiczne.

Mostek termiczny to z definicji miejsce w obudowie zewnętrznej budynku, w którym obserwuje się obniżenie temperatury wewnętrznej powierzchni i wzrost gęstości strumienia cieplnego w stosunku do pozostałej części przegrody. Prościej? Mostek termiczny to przerwa w izolacji, „dziura”, przez którą zimą ucieka ciepło, co zresztą widać często np. na dachu skośnym w postaci cieńszej warstwy śniegu w miejscach, pod którymi brakuje izolacji bądź została nieprawidłowo zamontowana. A jak sprawdzić, czy architekt dobrze zaprojektował izolację naszego energooszczędnego domu? Wystarczy wziąć długopis i „objechać” przy jego pomocy cały przekrój pionowy budynku. Poza drzwiami i oknami nie powinno być żadnej przerwy w izolacji.