Płyty LivingBoard i MDF.RWH – nowe propozycje od Pfleiderer

Firma Pfleiderer wprowadza do swojej oferty na rynku polskim dwa nowe materiały: ekologiczną płytę drewnopochodną LivingBoard oraz płytę MDF.RWH – płytę pilśniową umożliwiającą dyfuzję pary wodnej, szczególnie rekomendowaną do stosowania na dachach i ścianach.

Płyta Livingboard to połączenie innowacyjnej technologii i właściwości ekologicznych. Wykonana z drewna świerkowego, charakteryzującego się naturalnie niską emisją związków lotnych i klejonego klejem PU wolnym od formaldehydu, spełnia wszelkie wymagania zarówno wobec nowoczesnej płyty budowlanej wysokiej jakości, jak i wobec ekologicznego materiału rekomendowanego do zapewnienia zdrowego mieszkania.

Główne zalety LivingBoard, obok niskiej emisji formaldehydu, to wysoka wytrzymałość na zginanie we wszystkich kierunkach, wyraźnie niższe pęcznienie grubości pod wpływem wilgoci niż w przypadku standardowej płyty OSB, niska emisja VOC (lotnych związków organicznych ), niska szybkość wypalania, zapewniająca większe bezpieczeństwo w przypadku pożarów, dobra izolacyjność akustyczna.

LivingBoard to idealny wybór w przypadku zabudowy wnętrz i prac wykończeniowych – dowodem może być 450.000 mieszkań wybudowanych z jej wykorzystaniem od momentu wprowadzenia jej na rynek w 1978 roku. Szczególnie rekomendowana jest w przypadku „zielonego” budownictwa – w wersji z powłoką (Deco Board Living) spełnia wymagania certyfikacji LEED. Wykorzystywane do jej produkcji drewno pochodzi z obszarów objetych odpowiedzialną gospodarką leśną, co potwierdzają certyfikaty FSC lub PEFC.

Na życzenie płyta LivingBoard jest dostępna w różnych klasach jakości (m. in. frezami pióro-wpust, z mikrowiórem do zastosowań w warunkach wilgotnych, z powierzchnią ochronną Face Contiprotect chroniąca przed deszczami na otwartych robotach budowlanych), co pozwala dopasować ją idealnie do konkretnych zastosowań.

Drugi z wprowadzanych na rynek materiałów to płyta MDF.RWH. Skrót rozszerzający jej nazwę pochodzi od angielskich słów Roof, Wall, Humid czyli dach, ściana, wilgoć i dokładnie tłumaczy jej zastosowanie. Jest to bowiem produkt zaprojektowany z myślą o poszyciach dachów i ścian w warunkach wilgotnych. Płyta dedykowana jest w szczególności na poszycia dachów, zapewniając odpowiednią wentylację, wiatroizolację i odporność na wilgoć. MDF.RWH stawi czoła ekstremalnym warunkom panującym na dachu, a jednocześnie wpłynie korzystnie na mikroklimat np. na poddaszu.

Płyta MDF. RWH produkowana jest ze świeżego drewna leśnego i tartacznego przy użyciu odpornego na wilgoć kleju. Dzięki jednolitej strukturze tworzących ja , sprasowanych włókien drzewnych charakteryzuje ją jednakowa wytrzymałość we wszystkich kierunkach. Umożliwia też dyfuzję pary wodnej.

Połączenie pióro –wpust o specjalnie zaprojektowanym profilu zapewnia optymalne odprowadzanie wody – w krótkim okresie czasu MDF.RWH może więc pełnić nawet rolę prowizorycznego dachu. Dzięki użyciu kleju PU zminimalizowane zostaje też ryzyko ataku pleśni w środowisku wilgotnym. Specjaliści Pfleiderer rekomendują MDF. RWH jako warstwę wstępnego krycia dachu i na zewnętrzne poszycie ścian.