Farba ceramiczna a farba lateksowa - czym one się różnią?Jaka farba do wnętrz? Patrząc na produkty, które aktualnie dostępne są na rynku, nie można dziwić się temu, że tak wiele osób ma dylemat odnośnie tego, którą farbę wybrać. Różnią się one nie tylko odcieniami. W sklepach bardzo często można spotkać takie nazwy jak "farba lateksowa", "farma ceramiczna". Należy przyjrzeć się tym produktom, aby mieć świadomość tego, z czym ma się do czynienia i gdzie można je wykorzystać.

Farba lateksowa - co to jet?

Farba lateksowa to ten produkt, który wyróżnia się tym, że w swoim składzie ma bardzo duży żywicy. Niektórzy myślą, że bazują one na lateksie (w końcu taką nazwę noszą), jednak w ich składzie nikt nie znajdzie nic takiego. Wśród najważniejszych cech tego produktu należy wymienić:

  • ekologia - są w pełni przyjazne dla ludzkiego zdrowia;
  • brak przykrego zapachu - dzięki temu po pomalowaniu długo nie trzeba wietrzyć pomieszczeń;
  • elastyczna powłoka - tworzy się ona na ścianie po pomalowaniu, która jest odporna na szorowanie i ścieranie.

Dzięki temu, że są łatwe w aplikacji, można stosować je na praktycznie wszystkich podłożach. Polecane są one do wszystkich pomieszczeń. Również do takich, gdzie ma się do czynienia z dużym poziomem wilgoci, czyli np. łazienką. Ich zaletą jest to, że są to produkty, które nie spływają z pędzla. Nie rozchlapują się, przez co też nie robią one nieestetycznych plam na ścianach. 

Należy jednak pamiętać o tym, aby taśmę zabezpieczającą używaną podczas malowania, zdjąć zanim farba wyschnie. Jeżeli ktoś o tym zapomni, farba będzie odchodzić razem z taśmą, ponieważ jej powierzchnia stanie się gumowata.

Farba ceramiczna - co to jest?

W ich składzie znaleźć można nie tylko żywicę, ale także pigmenty, jak również komponenty ceramiczne. Doceniane są przede wszystkim za to, że mogą być wykorzystywane w domach, gdzie na co dzień mieszkają alergicy. Powłoka farby ceramicznej wykazuje się właściwościami antyseptycznymi. W skrócie można powiedzieć, że nie przywiera do niej kurz oraz inne alergeny, które mogą powodować pogorszenie się samopoczucia. Ich zaletą jest to, że są one odporne na szorowanie. Nawet po czyszczeniu środkami chemicznymi, kolor na ścianie będzie wciąż tak samo intensywny. Farba ceramiczna polecana jest w szczególności do pokoju dzieci. Nie tylko ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, ale także ze względu na brud. Maluchy lubią brudzić ściany. Ceramiczna powłoka sprawi, że wyczyszczenie tych plam nie będzie stanowić dla nikogo problemu. Wysoka jakość farb ceramicznych sprawiła, że są to farby, które w porównaniu do innych są drogie.

Która farba jest lepsza?

Osoby, które mają świadomość tego, że w ich domu mieszkają alergicy, powinni zdecydować się na farby ceramiczne. Chociażby z tego względu, że farba ta się nie kruszy, nawet po wyjątkowo intensywnym czyszczeniu. Są one w stanie zapewnić wykończenie matowe, które w blasku światła dziennego i sztucznego, może delikatnie połyskiwać. Wykazują się one odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Lateksowa farba do wnętrz radzi sobie zdecydowanie lepiej w pomieszczeniach, gdzie ma się do czynienia z dużym poziomem wilgoci. Do tego zapewniają one w całości matowe wykończenie. Lateks sprawia, że na ścianach tworzą się powłoki oddychające, które ułatwiają swobodną cyrkulację powietrza. 

Wybór farb nie jest łatwy. Na pewno należy kierować się klasą ścieralności, jeżeli chodzi o usuwanie zabrudzeń. Część pomieszczeń w domach można pomalować farbami ceramicznymi, a część lateksowymi. Tak, aby za niedługo czas nie trzeba było organizować na nowo remontu.