1 stycznia to dla wielu osób taki magiczny dzień pozwalający na wprowadzenie do swojego życia nowych postanowień. "Będę milsza", "zmienię pracę", "rozwiodę się" i wiele innych. Duża część osób postanawia, że od tego dnia rozpocznie się ich przygoda z siłownią. Z miejscem, które pozwoli im zadbać nie tylko o kondycję fizyczną, ale także wagę. To bardzo dobre postanowienie, które pomoże zadbać także o zdrowie. Czas więc na to, aby ruszyć na siłownię.
Co na początku?
Z góry należy trzeba powiedzieć, że do tego trzeba podejść na spokojnie, aby już pierwsze ćwiczenia nie skutkowały kontuzją, która wykluczy z możliwości przychodzenia do takiego miejsca.
Na początku - jeżeli ktoś wcześniej nie miał z siłownią do czynienia - powinien zdecydować się na współpracę z trenerem personalnym. Z osobą, która weźmie pod uwagę indywidualne potrzeby danej osoby. Niektórzy chcą schudnąć, inni nabrać tężyzny, itd. Trener personalny weźmie pod uwagę indywidualne możliwości oraz stan zdrowia, który pozwoli na ułożenie planu treningowego. Takiego, który pomoże osiągnąć spodziewane efekty.
Zadba on również o bezpieczeństwo podopiecznych osób. Jeżeli ćwiczenie będzie wykonywane nieprawidłowo, skoryguje. W przypadku zbyt dużych ciężarów, pozwoli on na ich zmniejszenie.
Obecność trenera personalnego nada ćwiczącym śmiałości, którzy po raz pierwszy wchodząc na siłownię, mogą czuć się nieco wyobcowani. Patrząc na niektóre sprzęty, można mieć nawet swego rodzaju dylemat, do czego należy je wykorzystać. Na szczęście, trener personalny wytłumaczy do czego służy tak naprawdę każdy sprzęt do ćwiczeń.
Ćwiczenia na atlasie treningowym
Na siłowni bardzo często znaleźć można atlas treningowy, który nazywany jest uniwersalnym sprzętem do ćwiczeń. Wszystko przez to, że pozwala on na to, aby ćwiczyć poszczególne partie mięśniowe na jednym urządzeniu.
W trakcie treningu można wybrać jedną grupę mięśniową, a pozostała zostaje wyizolowana, dzięki czemu także nie następuje ich obciążenie. Chcąc ćwiczyć na atlasie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- obciążenie zawsze należy zwiększać stopniowo;
- ćwiczenia należy zawsze wykonywać w następujących po sobie seriach;
- pomiędzy jedną a drugą serią, polecanie są ćwiczenia izometryczne, czyli te, które pozwalają na odpowiednie naprężenie mięśni;
- zawsze należy dbać o utrzymanie wyprostowanej postawy ciała.
Należy również dbać o to, aby się nie przetrenować. W innym bowiem wypadku może dojść do przemęczenia organizmu, nadmiernego wyeksploatowania, przez co wizyty na siłowni mogą skończyć się za szybko.
Regularne wizyty
Noworoczne postanowienia już wielu osobom pomogły odmienić życie na plus. Warto dołączyć do ich grona, aby móc powalczyć o lepszą wersję siebie. Wśród zalet wizyt na siłowni można wymienić:
- smukła sylwetka - nawet w przypadku tych osób, które do tej pory nie narzekały na swoją wagę. Regularne ćwiczenia pomagają lepiej wyeksponować mięśnie, dzięki czemu całą sylwetka prezentuje się lepiej.
- lepsza kondycja - dzięki temu nie trzeba będzie przejmować się tym, że po wejściu na pierwsze piętro człowiek dyszy jak lokomotywa. Takie zjawiska pozostaną wspomnieniem.
- lepsze zdrowie - jak wiadomo "sport to zdrowie", więc każdego dnia ćwiczącym będzie towarzyszyć dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.
- nowe znajomości - na siłowni będzie można poznać nowych ludzi, którzy będą motywowali do dalszej walki w chwilach zwątpienia.
Niech wizyty na siłowni nie będą tylko chwilowym postanowieniem, ale czymś, co na stałe zagości w życiu wielu osób.
- Zewnętrzny materiał partnerski