Bezpieczne przechowywanie i transport RSM – co musisz wiedzieć?

Dyrektywa Azotanowa, uchwalona w 1991 roku przez Radę Wspólnot Europejskich, to jeden z pierwszych dokumentów Unii Europejskiej, który ma na celu kontrolę zanieczyszczeń i poprawę jakości wód. To właśnie ten akt zainicjował wdrożenie rozporządzenia w sprawie przyjęcia “Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Zgodnie z założeniami tego programu rolnicy mają przestrzegać wymogów dotyczących m.in. prawidłowego przechowywania i transportu nawozów azotowych. Sprawdź, dlaczego to takie ważne i jak spełnić wymogi nałożone przez ustawodawcę.

Nawozy RSM a środowisko naturalne

Wysokoskoncentrowany nawóz azotowy w formie płynnej RSM, czyli roztwór saletrzano-mocznikowy, wymaga odpowiedniego przechowywania i transportu. Wysokie stężenie mocznika ma bowiem szkodliwy wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i użytkowników. Z tego względu rolnicy muszą stosować specjalne zbiorniki do magazynowania i dystrybucji wykonane z materiału odpornego na korozję, który gwarantuje najwyższy poziom ochrony przed przedostaniem się szkodliwych substancji na zewnątrz i wniknięciem ich do gleby.

Zbiorniki na nawozy sztuczne – jakie wymagania muszą spełniać?

Biorąc pod uwagę specyfikę nawozów RSM, zbiorniki do ich przechowywania muszą odznaczać się wysokim stopniem szczelność. Aby spełnić ten warunek, producenci oferują specjalne kontenery o jednolitej konstrukcji, które nie ulegają deformacjom nawet przy działaniu dużej siły. Materiałem, który doskonale sprawdza się do produkcji takich zbiorników, jest polietylen. To innowacyjne tworzywo sztuczne charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością mechaniczną, a także odpornością na skrajne temperatury (nawet do -30 stopni Celsjusza) i promieniowanie ultrafioletowe.

Zbiorniki na RSM – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Nowoczesne zbiorniki na nawozy azotowe powinny spełniać wymogi zawarte we wspomnianej już dyrektywie Rady 91/676/EWG z dnia 12 grudnia 1991 r. Tylko takie kontenery są dopuszczane do przechowywania roztworów saletrzano-mocznikowych. Dzięki elastycznej budowie mogą być rozłożone na każdej powierzchni – zarówno trawie, jak i płytach betonowych czy podsypce. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, zwróć uwagę na sposób montażu. Nowoczesne zbiorniki nie wymagają żadnych inwazyjnych prac instalacyjnych – wystarczy rozwinąć tkaninę w każdą stronę i zamontować przyłącza.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników, producenci coraz częściej wykonują zbiorniki na wymiar w technologii HF, czyli zgrzewania wysoką częstotliwością. Dzięki zastosowaniu specjalnej technicznej tkaniny konstrukcje gwarantują pełną szczelność i wytrzymałość mechaniczną.