Sadzenie wiosenne cebul kwiatowych: jakie gatunki wybrać i jak je pielęgnować?Sadzenie cebul kwiatowych wiosną to doskonały sposób na wykorzystanie czasu wolnego i uatrakcyjnienie swojego ogrodu. Wybierając odpowiednie gatunki możemy tworzyć piękne kompozycje, a dzięki regularnej pielęgnacji i dostosowaniu warunków do wymagań wybranych roślin, możemy cieszyć się przez długi czas kwitnącymi kwiatami i zdrowymi sadzonkami. Sprawdź, jakie gatunki cebul polecamy oraz jak je pielęgnować.

Jakie gatunki cebul wybrać?

Jeśli mamy ograniczoną ilość miejsca na naszym ogrodzie lub chcemy zaaranżować ogródek w stylu angielskim, to dobrym wyborem będą cebule kwiatowe o małych kwiatach, takie jak krokusy, szachownice, narcyzy, żonkile i hiacynty. Jeśli natomiast mamy więcej miejsca, to możemy wybrać cebule o większych kwiatach, takie jak tulipany, liliowce, szafirki, mieczyki, cebulice i goździki. Wszystkie te gatunki można kupić w sklepach ogrodniczych lub w sieci. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wybierasz wyłącznie wysokiej jakości cebule, to lepiej kupić je bezpośrednio od producenta.

Jak prawidłowo pielęgnować cebule?

Należy pamiętać, że cebule są bardzo wrażliwe i wymagają specjalnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce do sadzenia. Cebule lubią słoneczne i osłonięte od wiatru miejsca. Jeśli chcemy je sadzić na rabacie, to należy wykopać odpowiednio głębokie dziury i posypać je humusem. Następnie należy włożyć cebulę do dziury, posypać ją ziemią i lekko ugnieść. Ważne jest, aby cebulki nie były zbyt głęboko posadzone, ponieważ mogą stracić zdolność kiełkowania. Kiedy już posadzimy cebulę, należy ją regularnie podlewać i nawozić. Wiosną, gdy już pojawią się pierwsze pąki, należy usunąć liście, które się już przebarwiły, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób. Rośliny należy także systematycznie odchwaszczać, a po przekwitnięciu usunąć stare kwiaty.

Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zasad, to nasze cebule będą pięknie kwitły przez wiele lat. Wybierając odpowiednie gatunki, możemy cieszyć się pięknem naszego ogrodu przez wiele miesięcy. Nawet jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca na rabacie, to możemy zaaranżować ogródek w stylu angielskim, w którym znajdą się małe gatunki cebul kwiatowych. Regularna pielęgnacja i dostosowanie warunków do wymagań roślin, gwarantuje piękny i zdrowy ogród przez wiele lat.