Wszystko, co musisz wiedzieć o rattanowych meblach ogrodowych?Rattanowe meble ogrodowe to klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody. To naturalne włókno ma elegancki i szykowny wygląd, dlatego pasuje do tak wielu aranżacji. Konsumenci od lat interesują się meblami ogrodowymi wykonanymi z tego materiału. Co należy wiedzieć o rattanie przy zakupie rattanowych mebli ogrodowych?

Rattan - co to takiego? 

Rattan to naturalny materiał, który pochodzi z pnących gatunków palm rosnących na Dalekim Wschodzie. Po wstępnej obróbce gałęzie rattanu są wykorzystywane do wyplatania. Z nich powstają głównie meble ogrodowe z rattanu, takie jak stołki, krzesła, fotele, narożniki i kanapy. Materiał ten doskonale nadaje się również do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych, takich jak uchwyty do pracy, ramy czy abażury. Ponieważ włókna są bardzo elastyczne, z materiału tego można wykonać wiele różnych kształtów. Okazuje się, że meble rattanowe nie są rozwiązaniem współczesnym. Znane są przykłady mebli z włókien rattanowych z czasów kolonialnych.  

Jakie jest zastosowanie rattanu?

Ze względu na dużą elastyczność materiału, włókna rattanowe wykorzystywane są głównie do produkcji rattanowych mebli ogrodowych. Są one dostępne w różnych odcieniach i dlatego nadają się do wielu aranżacji. Konsumenci chętnie wybierają leżaki, krzesła, stołki i fotele. Ponadto rattan jest wykorzystywany we florystyce jako element dekoracyjny oraz jako stelaż do konstrukcji kwiatowych. Ostatnio bardzo popularne stały się torby i plecaki rattanowe. Rattanowe akcesoria, takie jak skrzynie, kosze, abażury i donice, doskonale sprawdzają się również w domu.  

Cechy charakterystyczne rattanu 

Rattanowe meble ogrodowe charakteryzują się dużą wygodą, są ergonomiczne, wymagają jedynie miękkiej poduszki i stanowią idealny element wypoczynkowy. W zależności od rodzaju palmy meble mogą mieć różny odcień, co daje konsumentowi większy wybór. Ponadto konstrukcje z naturalnego rattanu są stabilne i wytrzymałe. Należy jednak pamiętać, że rattan, podobnie jak drewno, musi być poddawany impregnacji. Tylko przy odpowiedniej pielęgnacji meble mogą być użytkowane przez wiele lat. Ponadto włókna są wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych i promieni słonecznych. W zimie należy je przenieść w suche i ciemne miejsce. 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli rattanowych mebli ogrodowych. Najpopularniejsze z nich to narożniki w kształcie litery L lub U, fotele w połączeniu ze stolikiem kawowym lub sofy i pufy. Rattanowe meble ogrodowe są eleganckie i wnoszą do wnętrza dyskretną elegancję. Wybierając meble wypoczynkowe, należy pamiętać o dostosowaniu modeli do dostępnej przestrzeni. Meble rattanowe nie są składane, dlatego nie mogą zajmować całej przestrzeni. Jeśli jednak masz do dyspozycji więcej miejsca, warto kupić narożnik z fotelami i zainwestować w małe pufy, które można łatwo schować i które są świetną dodatkową opcją siedzenia, gdy przychodzą goście.