Jak żyć z lękiem społecznym jako student?Lęk społeczny to zaburzenie psychiczne, z którym może być trudno żyć, zwłaszcza jeśli jesteś studentem. Presja ocen, egzaminów i strach przed byciem osądzanym przez innych może prowadzić do niepokoju społecznego. W tym artykule przyjrzymy się, jak żyć z lękiem społecznym jako student. Jeśli czujesz się przytłoczony lub niespokojny, poświęć trochę czasu i zrób coś, co sprawi, że poczujesz się lepiej. Możesz wybrać się na spacer na łonie natury lub spędzić czas ze swoim pupilem. Pamiętaj, że ważne jest, aby przede wszystkim zadbać o siebie. Zbyt mocne naciskanie może być kuszące, ale na dłuższą metę tylko pogorszy sytuację!

Lęk społeczny i ekstrawersja na studiach

„Lęk społeczny to strach przed sytuacjami społecznymi, w których ktoś może być oceniany przez innych”. Słowo „społeczny” to przymiotnik oznaczający „odnoszący się do społeczeństwa, kultury lub innych ludzi”. Ta definicja pokazuje, że lęk społeczny dotyka nie tylko ludzi w miejscu pracy. Dotyczy to również studentów na studiach. Studenci to często introwertycy, którzy nie lubią przebywać wśród tłumów i wolą spędzać czas z bliskimi przyjaciółmi i rodziną. Studenci są bardziej narażeni na lęk społeczny niż ekstrawertycy, ponieważ mają dużą presję, aby poznawać nowych ludzi i nawiązywać przyjaźnie, podczas gdy wciąż próbują dowiedzieć się, kim są jako osoba. Lęk społeczny to zaburzenie, które utrudnia funkcjonowanie w sytuacjach społecznych.

Istnieją dwa rodzaje lęku społecznego:

  • uogólnione zaburzenie społeczne lękowe (GSAD)
  • specyficzne zaburzenie lękowe społeczne (SSAD).

GSAD charakteryzuje się strachem we wszystkich sytuacjach społecznych, nawet tych, które wydają się nieszkodliwe. Z drugiej strony SSAD charakteryzuje się strachem tylko w określonych sytuacjach, takich jak wystąpienia publiczne czy poznawanie nowych ludzi. Najczęstszymi objawami GSAD są nadmierne zamartwianie się przed wydarzeniem, nudności lub bóle brzucha podczas wydarzenia oraz wysoki poziom lęku po nim. Najczęstsze objawy SSAD to intensywne uczucie strachu przed wydarzeniem i poczucie ulgi po jego zakończeniu.

Przyczyny lęku społecznego

Lęk społeczny jest powszechnym schorzeniem, które może dotknąć każdego w każdym wieku. Charakteryzuje się intensywnym lękiem przed sytuacjami społecznymi i wynikającym z nich poczuciem nieadekwatności. Przyczyny lęku społecznego nie są dobrze poznane, chociaż wiadomo, że zarówno genetyka, jak i środowisko są czynnikami sprawczymi. Lęk społeczny to stan, który ma negatywny wpływ na jakość życia. Osoby z tym schorzeniem mają trudności z radzeniem sobie w sytuacjach społecznych.