Porady, jak czytać szybciej i zapamiętać to, co się przeczytałoCzytanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakie możemy rozwijać. Czytanie nie tylko rozwija naszą wyobraźnię, daje nam lepsze zrozumienie świata i dostarcza nam nowych ciekawych pomysłów, ale jest to również umiejętność, która może być zastosowana w prawie każdej pracy lub dziedzinie nauki.W rzeczywistości, liczne badania wykazały, że czytelnicy prawdopodobnie prowadzą bardziej udane i dostatnie życie niż ci, którzy nie czytają tak dużo. Ale nie każdy ma taką samą zdolność czytania. W rzeczywistości przeciętny dorosły czyta z prędkością około 250 słów na minutę; to około 125 słów wolniej niż większość ludzi uczy się czytać po raz pierwszy. Więc jeśli znajdziesz się w tej grupie, nie ma potrzeby panikować - wystarczy zastosować się do tych 10 wskazówek, jak czytać szybciej i zapamiętać to, co czytasz...

Ćwiczenie czytania na głos

Czytanie na głos to fantastyczny sposób, aby nie tylko poprawić swoją szybkość czytania, ale także zrozumienie i zatrzymanie. Jeśli czytasz po cichu, twój umysł może błądzić, podczas gdy czytając na głos do siebie, jesteś mniej prawdopodobne, aby się rozproszyć i bardziej prawdopodobne, aby w pełni skupić się na słowach. Kiedy ćwiczysz czytanie na głos, masz również dodatkową korzyść z możliwości usłyszenia słów we własnym głosie, co ułatwia zapamiętanie informacji.

Jeśli czytasz szczególnie długi fragment i trudno Ci czytać na głos przez cały czas, spróbuj czytać na głos przez 5 minut, a następnie przez 5 minut czytać po cichu. W ten sposób można czerpać wszystkie korzyści z czytania na głos, a jednocześnie uniknąć zbytniego zmęczenia, gdy zbliżasz się do końca.

Użyj swojego palca jako przewodnika

Jeśli chcesz ćwiczyć szybsze czytanie, spróbuj użyć palca jako przewodnika i popchnąć się do czytania tak szybko, jak tylko możesz, jednocześnie będąc w stanie zrozumieć fragment. Trzymanie palca około cala pod tekstem zapobiegnie rozproszeniu uwagi przez patrzenie na słowa na stronie i pozwoli ci skupić się na słowach w głowie, gdy będziesz podążać ścieżką palca. Możesz również spróbować przeczytać tekst na głos, używając palca jako przewodnika.

Używanie palca jako przewodnika jest nie tylko świetnym sposobem na ćwiczenie szybszego czytania, ale może również pomóc w lepszym zrozumieniu trudnych fragmentów, pozwalając na czytanie każdego słowa z osobna. To może pomóc Ci rozbić dłuższe zdania na prostsze części, które są łatwiejsze do zrozumienia i zapamiętania.